Hoshizaki, SR36B-15M, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SR36B-15M
Description
The SR36B-15M also includes (1) epoxy coated wire shelf adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd). Electrical consumption of 1.82 kWh/day at 2.3 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 36" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty.
Specifications
Capacity
(15) 1/6 pans
Number of Doors
1 door
Thickness
1/2"
Horsepower
1/6 HP
Width
36"
Depth
4"