Hoshizaki, SR60B-24MD2, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SR60B-24MD2
Description
The SR60B-24MD2 also includes (1) epoxy coated wire shelves and (2) stainless steel drawers each with (1) divider bar, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a the drawer slides are constructed of 16 gauge stainless steel with durable acetal rollers. Electrical consumption of 4.05 kWh/day at 4 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 60" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty.
Specifications
Number of Doors
1 door
1/3 HP
Number of Drawers
2 drawers
Depth
4"
Width
60"