Hoshizaki, SR72B-30M, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SR72B-30M
Description
The SR72B-30M also includes (3) epoxy coated wire shelves adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd). Electrical consumption of 4.77 kWh/day at 4 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 72" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty.
Specifications
Capacity
(30) 1/6 pans
Depth
10", 4"
Number of Doors
3 doors
Number of Shelves
3 shelves
Width
72"