Hoshizaki, SR48B-12D2, Refrigerated Counter, Sandwich / Salad Unit
SKU #: SR48B-12D2
Description
The SR48B-12D2 also includes (1) epoxy coated wire shelves and (2) stainless steel drawers each with (1) divider bar, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a the drawer slides are constructed of 16 gauge stainless steel with durable acetal rollers. Electrical consumption of 2.83 kWh/day at 3 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 48" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty.
Specifications
Capacity
(1) 1/3 size pan, (1) 1/2 size pan
Number of Doors
1 door
Thickness
1/2"
Horsepower
1/5 HP
Depth
10", 4"
Number of Drawers
2 drawers
Width
48"