Hoshizaki, SR48B-12M, Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit
SKU #: SR48B-12M
Description
The SR48B-12M also includes (2) epoxy coated wire shelves adjustable in 1/2" increments on anodized aluminum supports, (4) 6" stem casters (2 with brakes) are standard, plus a field reversible, spring assisted self closing door with stay open feature (no kit req'd). Electrical consumption of 2.83 kWh/day at 3 Amps, 10 ft long cord with a 5 - 15P NEMA plug. 48" x 10" x 0.5" thick white polyethylene cutting board is standard. The unit is ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified and includes a six years parts warranty, five years labor warranty, and seven years compressor warranty.
Specifications
Capacity
(12) 1/6 pans
Number of Doors
2 doors
Number of Shelves
2 shelves
Depth
4"
Width
48"